E-ticaret Danışmanlığı Nedir? Detaylı Bilgiler

1 yıl önce

E-ticaret Danışmanlığı Nedir? Detaylı Bilgiler


E-ticaret danışmanlığı, bir işletmenin çevrimiçi satış ve operasyon süreçlerinde kapsamlı bir uzmanlığı ifade etmektedir. Eticaret üzerinden gerçekleşen satışlar artmaya devam ettikçe, çevrimiçi sipariş alan başarılı bir kuruluş, her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamak için deneyimli bir eticaret danışmanlığı ihtiyacı duyacaktır. Bu danışmanlık kapsamında kullanıcının e-ticaret alanındaki tüm ihtiyaçları için optimizasyon çalışmaları yürütülmektedir.


Bu danışmanlığın temel amacı satış performansını arttırarak daha başarılı bir e-ticaret sistemi kurgulamaktır. Bunun için e ticaret entegrasyon sistemleri, pazar yeri siteleri, SEO, sosyal medya gibi birçok farklı alanda geliştirmeler yapmak gerekmektedir.


Neden E-ticaret Danışmanlığı İhtiyacı Doğuyor?

E-ticaret danışmanlığı firmaları teknoloji konusunda ciddi bir tecrübeye sahip olduğundan; işletmelerin ürünlerini pazarlamaları için büyük fırsatlar sunulabilmektedir. Gerek pazarlama gerekse ürün yönetimi alanında yapılacak iyileştirmelerle e-ticaret üzerinden satış yapan firmaların gelirleri artırılabilmektedir.

Günden güne çevrimiçi satışlarda rekabetin artmasıyla birlikte; bu konuda kusursuz hizmet veren satıcılar daha fazla tercih edilir duruma gelmiştir. Bu nedenle gerek pazar yerlerinde gerekse kendi e-ticaret sistemlerinde satış yapan işletmelerin, müşterilerine kusursuza yakın bir alışveriş süreci sunmaları gerekmektedir.

Bu başarıya ulaşabilmek için danışmanlık alınan firmanın belirlemeleri ve raporları dikkatle takip edilmelidir. Danışmanlık firmaları, özellikle birden fazla e-ticaret platformunda satışlarını gerçekleştiren işletmeler için öncelikle bir entegrasyon paketi belirleyerek süreci hızlandırmaktadır.

E-ticaret Danışmanlığı Neler Sağlar?

E-ticaret ile ilgilenen firmalar hedefleri doğrultusunda büyümeyi amaçlamaktadır. Bu konuda danışmanlık firmaları aktif olarak rol alarak birtakım iyileştirmeler üzerinde çalışmaktadır.

Büyüme

İster online satış olsun ister mağazadan satış olsun bir işletmenin temel amacı karlılık ve büyüme üzerine şekillenmektedir.


Bir e-ticaret danışmanlığı firması, işletmelerin çevrimiçi performansındaki herhangi bir zayıflığı tespit edebilecek ve bunları düzeltebilecektir. Bu sayede satış yapan işletmelerin e-ticaret sitesindeki tüm aksaklıklar giderilerek kullanıcılara başarılı bir satın alma deneyimi sunulmaktadır.

Bununla birlikte pazaryerii platformlarında işletmelerin ürünlerinin üst sıralarda yer alması için gerekli optimizasyonlar gerçekleştirilmektedir.

Entegrasyon

Pazaryeri platformlarında ürünlerinin satışlarını gerçekleştiren kullanıcılar için tüm pazaryeri operasyonlarının tek bir noktadan yürütülmesi gerekmektedir. Bu hizmet, firmaların satışlarını arttırması için e-ticaret danışmanlığı firmaları tarafından satıcılara sunulmaktadır. 

Satıcılar, ürün girişi, stok takibi, ürün fotoğrafı yükleme, faturalama, kargolama, sipariş takibi, gelir analizi, hak ediş hesaplanması ve döviz cinsinden ürünlerin otomatik fiyat güncellemesi gibi operasyonların tümünü tek bir panel üzerinden yönetebilmektedir. 

Sonuçların Değerlendirilmesi ve Raporlama

E-ticaret danışmanlığı firmalarının rolü, yaşayabileceğiniz sorunları belirlemek ve bunları çözmektir. Örneğin, firmalar Trendyol veya sosyal medya üzerinden gerçekleşen satış performansından dolayı hayal kırıklığı yaşayabilmektedir. 

Danışmanlık firmaları bu gibi durumlarda devreye girmektedir. İşletmelerin istediği sonuçlara ulaşması için pazaryeri ve e-ticaret sitesi performansları optimize edilmektedir.

Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcıların pazaryerlerinde ve e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken sorunsuz bir deneyim yaşaması büyük önem taşır. Çoğu tüketici çevrimiçi alışverişte karışık veya belirsiz sistemlerden hoşlanmamaktadır. 

Satış gelirlerini en yüksek noktaya taşımak isteyen işletmeler bu nedenle daha basit bir yapıyla kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi hedeflemektedir. Bu süreçte e-ticaret danışmanlığı sayesinde elde edilen bilgiler ve analizler yol gösterici olmaktadır.

Strateji

İnternet üzerinden yapılan satışlarda bir strateji belirleyerek yola çıkmak, daha kazançlı sonuçlar elde etmeyi kolaylaştırmaktadır. Bazı işletmeler müşteri sadakatini temel strateji olarak benimserken; bazıları da olabildiğince fazla sayıda yeni müşteriye ulaşmayı hedeflemektedir. Danışmanlık alınan firma ya da kişiler hedef kitleyi analiz ederek; satıcılara maksimum gelir sağlayabilecek stratejiyi kurgulamakla görevlidir.

Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama günümüzde e-ticaretin olmazsa olmaz bir parçası haline gelmiştir. Dijital reklam çalışmaları ve bu çalışmalar sonucunda elde edilen verilerin optimize edilmesi internette satış yapan firmalar için önemli bir ihtiyaçtır. 

E-ticaret danışmanlığı alınan firma ya da kişiler bu noktada gerekli dijital pazarlama faaliyetlerini yürütürler. 

Banner reklamlar, arama ağı reklamları, sosyal medya reklamları ve video reklamları gibi çok farklı türlerdeki reklam kampanyalarıyla ürünlerin tanıtımı sağlanmaktadır. Fakat sadece reklamların yayınlanması satış rakamlarını yükseltmek için yeterli değildir. 

Reklam paketlerinin sürekli olarak optimize edilmesi gerekmektedir. Optimizasyon süreci satış başına harcanan reklam bütçesini optimize etmek için büyük bir ihtiyaçtır.